
Primarul municipiului Baia Mare, Ioan-Doru Dăncuş, a organizat ieri, o conferință de presă în care a anunțat cu cât se vor majora anul viitor, taxele și impozitele locale plătite de băimăreni. Luna trecută, autorităţile băimărene au declarat că nu vor fi creşteri de taxe şi impozite. Numai că, „socoteala de acasă nu se potriveşte cu cea din târg”. Guvernul obligă autorităţile locale să adopte aceste majorări. În caz contrar va veni cu penalizări și astfel activitatea administrației locale va fi blocată.
”Am convocat o conferință de presă pentru că am văzut că în spațiul public deja se discută total nefondat pe contextul legislativ despre taxele și impozitele locale. Sunt însă într-o postură destul de ingrată. M-am mai confruntat cu astfel de situații, atunci când am propus eu în Consiliul Local majorarea de taxe și impozite locale, însă de data aceasta trebuie să dau explicații pentru ceea ce au făcut alții. Și spun asta având în vedere că proiectul privind adoptarea taxelor și impozitelor locale în Municipiul Baia Mare, înaintat de mine în fază inițială, nu a prevăzut nicio majorare a taxelor și impozitelor locale, decât acolo unde se impunea prin lege. Adică indexarea cu indicele inflației. Proiectul a fost lansat în transparență publică în luna noiembrie, pregătit să intre în CL la ședința din 22 decembrie. Între timp Guvernul a modificat legislația care guvernează oarecum tot ceea ce înseamnă taxe și impozite locale – Codul Fiscal, și odată cu aceasta am fost nevoiți să modificăm proiectul de hotărâre inițiat și să-l adaptăm la noul context legislativ ”, a explicat Doru Dăncuș, primarul municipiului Baia Mare.
Impozitul pe case și apartamente mai mare cu circa 90%
Noul proiect cu taxele și impozitele locale pe anul 2026 este în transparență publică și poate fi consultat de către oricine pentru a vedea cum se vor modifica taxele și impozitele locale în Baia Mare. În unele cazuri, creşterile sunt semnificative, cum e în cazul impozitelor pe case şi apartamente. ”Sunt niște majorări substanțiale și de aceea am făcut câteva scenarii pentru a înțelege băimărenii unde și cu cât se majorează. Dar există și unele situații în care impozitele chiar scad, la impozitele pe mijloacele de transport, spre exemplu. Acolo va fi o altă grilă de impozitare și se va merge nu numai pe capacitatea cilindrică, ci și pe normele de poluare. Însă toate celelalte taxe și impozite locale, taxele speciale pe care Municipiul Baia Mare le prevede pentru populație, prin SPAU, cele din domeniul urbanismului, sau taxa de parcare, nu se majorează decât cu indicele inflației”, a conchis primarul.
Prezentăm mai jos câteva exemple concrete de calcul al celor mai de impact impozite
Mod de calcul impozit CLĂDIRI REZIDENTIALE PERSOANE FIZICE
Apartament/Casă suprafață utilă 50 mp:
– Zona A – Impozit/ an 2026 = 540 lei
– Zona B – Impozit/ an 2026 = 517 lei
– Zona C – Impozit/ an 2026 = 494 lei
– Zona D – Impozit/ an 2026 = 472 lei.
Asta înseamnă o creștere, în medie, cu cca. 91% la această categorie.
Mod calcul impozit CURȚI ȘI CONSTRUCȚII TEREN PERSOANE FIZICE
Teren 100 MP:
– în ZONA A – 131 LEI
– în ZONA B – 98 LEI
– în ZONA C – 66 LEI
– în ZONA D – 33 LEI.
Față de anul 2025, se va înregistra o creștere de + 5,6%.
Mod de calcul impozit ASUPRA MIJLOACELOR DE TRANSPORT
Exemplu calcul impozit auto
– Autoturism 1.600 cm3
1600: 200 = 8 grupe
AN 2026
– Euro 0 – euro 3 8 x 29,7 = 237 LEI
– EURO 4 8 X 28,5 = 228 LEI
– EURO 5 8 X 26,7 = 214 LEI
– EURO 6 8 X 25,1= 201 LEI
– HIBRID CU EMISII DE CO2 PESTE 50G/KM 8X 24,6 = 197 LEI
– HIBRID CU EMISII DE CO2 SUB 50G/KM
8 X 24,6 – 30% = 138 LEI
– AUTO ELECTRIC – 40 lei/an.
Guvernul obligă practic primăria să adopte aceste noi grile. Dacă aleșii locali nu vor adopta această hotărâre în ședință de consiliu, până la 31 decembrie 2025, atunci Primăria Baia Mare riscă ”sistarea, atât cu cote defalcate din impozitul pe venit, cât și cu sume defalcate din unele venituri ale bugetului de stat pentru echilibrarea bugetelor locale”. Asta înseamnă că Primăria Baia Mare ar pierde sute de milioane de lei care nu le-ar mai intra în vistierie, iar activitatea primăriei ar fi blocată în totalitate. (c.v.)