In vizor

Buget ajustat cu aproximativ 100 de milioane de lei pentru CJ Maramureș; dobânzile la credite, în creștere

Bugetul de funcționare al Consiliului Județean (CJ) Maramureș este cu aproape 100 de milioane de lei mai mic decât în anul 2024, iar o parte de funcționare a fost redusă cu aproximativ 30%, a informat, luni, președintele instituției, Gabriel Zetea.

”Anul 2025 a început cu multe provocări pentru Consiliul Județean Maramureș. Dacă în 2024 am avut un buget de 350 de milioane de lei, în acest an am primit doar 300 de milioane de lei, după ce Guvernul a schimbat modul de calcul al alocărilor, raportându-se la populația rezultată în urma recensământului, nu la datele Institutului Național de Statistică. Asta a însemnat, din start, 50 de milioane de lei mai puțin pentru Maramureș. La această scădere s-au adăugat și dobânzile uriașe la credite, care au crescut de la 9 milioane de lei în 2021, la 60 de milioane în 2025. Practic, am pornit anul cu un buget cu aproape 100 de milioane de lei mai mic decât anul trecut, ceea ce a însemnat o reducere de aproape 30% la secțiunea de funcționare”, a spus Gabriel Zetea.

CJ a fost nevoit să ia măsuri de ajustare, reducând finanțările spre anumite domenii.

”De la începutul anului am luat măsuri ferme de eficientizare: am redus cheltuielile cu protocolul, deplasările, fondul de rezervă și proiectele în parteneriat; am ajustat finanțările pentru religie, cultură și sport – nu din lipsă de respect, ci din lipsa resurselor; am început reorganizarea unor instituții aflate în subordinea Consiliului Județean, precum Serviciul de Pază, Direcția de Evidență a Populației și DGASPC”, a precizat Gabriel Zetea.

Președintele CJ a mai subliniat că, pe viitor, ar mai putea fi luate și alte măsuri de corecție.

”Suntem pregătiți să continuăm acest proces și în alte structuri, inclusiv în aparatul propriu al Consiliului Județean, dar așteptăm decizia Guvernului României privind procentul de reduceri bugetare la nivel național. Este important să existe o direcție clară de la București pentru a putea lua, la nivel local, măsuri coerente și sustenabile. Într-un an cu resurse limitate am ales să fim prudenți, transparenți și corecți. Nu facem promisiuni ușoare și nu luăm decizii pripite. Pentru Maramureș, echilibrul și continuitatea sunt mai importante decât orice gest populist”, a mai punctat Gabriel Zetea.

Exit mobile version