Politica

Laura Vicol recunoaște că a zburat cu Marcel Ciolacu în avioane private

Fosta deputată PSD, Laura Vicol, a confirmat că a călătorit cu șeful partidului, Marcel Ciolacu, în avioane private, menționând că demisia sa din PSD nu a fost o alegere voluntară.

Această afirmație a fost făcută de Laura Vicol în cadrul emisiunii “40 de întrebări” de la KanalD, iar ea a distribuit pe Facebook un clip cu declarațiile sale din interviu.

Î: Ați demisionat din PSD de bunăvoie și nesilită de nimeni?

L.V. Nu. Nu am înțeles de ce a fost această execuție făcută și m-am supărat că bărbații din partidul meu nu mă susțin așa cum ar trebui să o facă.

Î: De câte ori ați zburat cu șeful Marcel Ciolacu în avioane private?

L.V. De câteva ori și cu dânsul, și fără.

Pe 8 octombrie 2024, Laura Vicol a demisionat din funcția de președinte al Comisiei Juridice din Camera Deputaților, la o zi după ce o investigație realizată de Recorder a relevat fraudele comise de compania Nordis, unde soțul ei este asociat.

În demisia sa, consultată de Euractiv România, Vicol a declarat că este ”ținta unor atacuri nedrepte și de o gravitate fără precedent” și că demisionează ”până la lămurirea situației”. Ea a condus timp de trei ani una dintre cele mai importante comisii din Camera Deputaților.

Laura Vicol, care a evitat să comenteze acuzațiile în discuțiile cu Recorder, se deplasa la Parlament cu un Mercedes Maybach GLS 600, estimat la circa 200.000 de euro, achiziționat de compania Nordis, controlată de soțul ei.

De asemenea, a fost văzută purtând un ceas care valorează aproximativ 180.000 de dolari și, conform declarației sale de avere, deține bijuterii în valoare de un milion de euro.

Pe 18 noiembrie, G4Media.ro a publicat în exclusivitate un document de zbor care demonstrează clar că liderii PSD, Marcel Ciolacu, Sorin Grindeanu, Alfred Simonis și Laura Vicol au călătorit în 2022 cu un jet privat închiriat de la Țiriac Air de către compania Nordis.

De-a lungul timpului, Marcel Ciolacu a avut declarații contradictorii pe acest subiect. Pe 21 noiembrie el a afirmat că poate nu a fost ”foarte inspirat” și că a fost tot timpul în grabă, dar a subliniat că nu a fost în vacanță pe banii altora: ”Mi-am plătit această deplasare, am toate facturile și chitanțele achitate cu cardul personal și le fac publice ca să le demonstrez că nu am nimic de ascuns!”, a declarat prim-ministrul într-un răspuns transmis News.ro.

Pe 26 decembrie, Ciolacu a postat pe TikTok trei facturi pe care le consideră dovada plății zborurilor efectuate cu avioane private închiriate de Nordis.

El susține că acestea reprezintă cheltuieli făcute din fonduri proprii, nu din bani publici, afirmând că s-a creat confuzie între o agenție de turism și o companie, având aceleași denumiri la acel moment.

Imaginile cu prezentarea facturilor arată clar numele premierului, deși furnizorul e dificil de identificat.

Facturile prezentate de Marcel Ciolacu conțin date care sugerează că este puțin probabil ca acestea să fi fost emise în anul 2022, an când au avut loc zborurile cu avionul privat, conform BoardingPass, site specializat în știri din domeniul aviației, citat de News.ro.

Facturile sunt emise de Nordis Travel SRL, dar numărul și data facturilor au fost ascunse, iar informațiile despre zborurile pentru care au fost emise lipseau sau erau confuze.

Conform BoardingPass, costul de circa 1.500EUR este considerat scăzut pentru un loc pe un zbor neregulat (charter) operat cu un avion privat care a costat zeci de mii de euro, ceea ce sugerează că aceasta ar putea fi doar o parte din costul total al zborului.

”Un aspect care ridică suspiciuni, observat de un utilizator Reddit, se referă la asigurarea vânzătorului, Nordis Travel SRL. Pe facturi este menționat numărul asigurării (3907/2023), cu valabilitate până la 30 noiembrie 2024. Așadar, este puțin probabil ca aceste facturi să fi fost emise în 2022, anul în care au avut loc zborurile private ale prim-ministrului. (…) Polițele de asigurare se emit pentru un an de zile, ceea ce înseamnă că polița valabilă până la 30 noiembrie 2024 a fost emisă cu un an înainte, nu în 2022”, explică BoardingPass.

Cea mai mare parte a datelor de pe facturile prezentate de premierul Marcel Ciolacu în seara de Crăciun nu sunt vizibile sau au fost eliminate.